II Uniwersytet Betonu Grupy Górażdże

19 maj 2014

Reprezentacja WIL PW pod kierunkiem dr inż. W. Jackiewicz – Rek oraz mgr inż. B. Jaworskiej biorąca udział w II edycji ogólnopolskiego projektu adresowanego do wszystkich uczelni technicznych –  Uniwersytetu Betonu Grupy Górażdże, zaprojektowała i wykonała najlepszą mieszankę betonową z kruszywem lekkim Pollytag.

Serdecznie Gratulujemy.

Uniwersytet Betonu Grupy Górażdże jest największym projektem edukacyjnym w Polsce zaadresowanym do przyszłych inżynierów. W  II edycji uczestniczyły 23 uczelnie techniczne z kraju, które reprezentowane były przez 300 najzdolniejszych studentów budownictwa. Wysoki poziom projektu doceniła m.in. Minister Infrastruktury i Rozwoju Elżbieta Bieńkowska – Pani Premier objęła go honorowym patronatem.

W ramach ogólnopolskiego programu odbyły się sesje wyjazdowe, podczas których przyszli inżynierowie budownictwa mieli możliwość poznania tajników powstawania materiałów budowlanych. Studenci uczestniczyli w warsztatach, zajęciach praktycznych i wykładach prowadzonych przez ekspertów w tej dziedzinie oraz rywalizowali w konkursach wiedzy o najnowszych technologiach stosowanych w budownictwie. Uczestnicy szkoleń walczyli o nagrodę w konkursie zespołowym – którego przedmiotem było opracowanie  najlepszej mieszanki betonowej z kruszywem lekkim. Finałowe  spotkania w ramach drugiej edycji Uniwersytetu Betonu Grupy Górażdże odbyły się w dniach 7÷8 maja 2014 roku na Górze Świętej Anny oraz w Opolu. Wtedy zespół z Politechniki Warszawskiej okazał się najlepszym finalistą konkursu.

Dr inż. Wioletta Jackiewicz-Rek i mgr inż. Beata Jaworska były opiekunkami grupy studentów reprezentującej Politechnikę Warszawską w  II edycji Uniwersytetu Betonu Grupy Górażdże, która zdobyła I miejsce spośród uczestniczących w konkursie 23 uczelni technicznych z kraju. Wygranie konkursu zespołowego wiązało się z zaprojektowaniem i wykonaniem betonu lekkiego o jak największej wytrzymałości na ściskanie i jak najmniejszej gęstości. Zadanie będące przedmiotem konkursu zespołowego nie było łatwe, szablonowe, wymagało wiedzy merytorycznej, praktycznej jak i wielu prób laboratoryjnych. Ścieżka dojścia do wygranej receptury obejmowała wiele prób doboru jakościowego i ilościowego składników betonu lekkiego (kompozycja kruszywa, zawartość i skład zaczynu) oraz warunków wykonania (stosowanie nasączonego kruszywa lekkiego, domieszek upłynniających, dodatków zgodnych z PN-EN 206-1:2003) i odpowiedniej pielęgnacji.

W praktyce beton lekki konstrukcyjny nie jest jak dotąd popularny w Polsce, w przeciwieństwie do takich państw jak Wielka Brytania, Niemcy czy Szwajcaria. Beton lekki wysokowartościowy,  jaki zaprojektowali studenci pod kierunkiem dr inż. Wioletty Jackiewicz-Rek i mgr inż. Beaty Jaworskiej, może być szczególnie przydatny do konstrukcji budynków wysokich, elementów konstrukcji inżynierskich i drogowych, spełniając odpowiednie wymagania wytrzymałościowe i trwałościowe.

Więcej informacji:

Studenci Politechniki Warszawskiej zaprojektowali nowoczesny beton

Uniwersytet Betonu: konkurs zespołowy wygrali studenci Politechniki Warszawskiej

Zakończyła się druga edycja Uniwersytetu Betonu

Finał II edycji Uniwersytetu Betonu Grupy Górażdże