I Uniwersytet Betonu Grupy Górażdże
W dniach 16-18 maja 2012 roku studenci specjalności IPB Wydziału Inżynierii Lądowej, członkowie Koła Naukowego Inżynierii Materiałów Budowlanych oraz studenci reprezentujący Wydział Inżynierii Środowiska wraz z opiekunami naukowymi, Panią dr inż. Wiolettą Jackiewicz–Rek i Panią dr inż. Agnieszką Machowską, mieli przyjemność wziąć udział w gali finałowej I Uniwersytetu Betonu Grupy Górażdże.
Uniwersytet Betonu Grupy Górażdże to pierwsza edycja ogólnopolskiego projektu edukacyjnego, w którym udział wzięło ponad 200 studentów ostatnich lat budownictwa, z 17 polskich uczelni technicznych. Projekt obejmował sesje wyjazdowe, podczas których przyszli budowlańcy mieli możliwość poznania najnowocześniejszych zakładów Grupy Górażdże, lidera polskiego rynku cementowego: Cementownię Górażdże w Choruli, wytwórnię betonu towarowego w Dąbrowie Górniczej, przemiałownię Ekocem w Dąbrowie Górniczej oraz kopalnie kruszyw żwirowych w Pawłowie. W ramach projektu zorganizowane zostały również dwa konkursy: indywidualny i zespołowy.
Konkurs zespołowy rozpoczął się w styczniu i trwał do maja, a jego tematyka to: właściwości i możliwości zastosowania cementów Grupy Górażdże w praktyce. Zadaniem rywalizujących zespołów było wykonanie normowych badań cech fizycznych i mechanicznych cementów (wytrzymałość na ściskanie po 2, 7, 28 i 56 dniach) i uzyskanie jak najdokładniejszych wyników. Badania rozpoczęły się równocześnie we wszystkich uczelnianych laboratoriach oraz w akredytowanym Laboratorium Materiałów Budowlanych Grupy Górażdże, którego wyniki były wzorcowymi. Wygrał zespół, który uzyskał wyniki najbardziej zbliżone do wzorcowych i zaproponował najbardziej właściwe możliwości zastosowania badanych cementów.
Pierwsze miejsce zajął zespół Akademii Górniczo Hutniczej, któremu serdecznie gratulujemy. Nasz zespół mimo heroicznej walki niestety nie zmieścił się na podium, ale pełni optymizmu patrzymy w przyszłość czekając na zaproszenie do kolejnej edycji uniwersytetu.
Artur Kuś
Mariusz Tomaszewski